piątek, 13 marca 2015

Uchylając zamknięte drzwi...

Puk, puk... Jest tam kto? Kto się ukrył za zielonymi drzwiami? A kto za żółtymi? O! Tu jest Kajtek! A tu schowała się misiowa rodzinka!


Seria książek szwedzkiej autorki i ilustratorki Anny-Clary Tidholm mają jakiś nieodparty magnetyzm. Choć zawierają niewiele tekstu, przyciągają i intrygują. Dziubdziub z ogromnym zaangażowaniem puka w kolejne drzwi książeczki "Jest tam kto?" i otwierając je woła: Mama, citaj! Krótki, rytmiczny tekst oraz proste, kolorowe ilustracje, pozostawiają ogromne pole do twórczości własnej. Można opowiadać o tym, co robią misie czy zajączki albo wyszukiwać i opisywać wszystkie szczegóły wyposażenia poszczególnych pokoi. Możliwości ograniczone są tylko przez wyobraźnię Twoją lub dziecka, a że wyobraźnia dziecka nie ma ograniczeń...


W podobny sposób napisane są pozostałe książeczki w serii. Prawdopodobnie dlatego mogę być pewna, że po przeczytaniu "Jest tam kto?", Dziubdziub w tempie formuły 1 pobiegnie do półeczki ze swoimi książkami i przyniesie "A dlaczego?" lub "Gdzie idziemy?" (kolejność dowolna). Bo te książeczki są jak jedna, choć mówią o innych rzeczach. W "A dlaczego?" szukamy odpowiedzi na "trudne" pytania i dzięki nim zadajemy nowe. Natomiast "Gdzie idziemy?" prowadzi nas długimi, krętymi lub wąskimi drogami w różne ciekawe miejsca, gdzie można spotkać ludzi, zwierzęta, rośliny, przedmioty i dzięki temu odkrywać i poznawać świat.Seria pani Tidholm to książki nie tylko do czytania, ale i do zabawy. Twarde, kartonowe strony mogą być łatwo przekładane przez małe rączki lub też mogą służyć do zbudowania domku dla misia. Zabawie nie ma końca...


To jedne z ulubionych książeczek Dziubdziuba. Jedne... z wielu oczywiście... Jak na mola książkowego przystało.

A Wasze Maluchy jakie książeczki lubią? Może wśród Waszych propozycji znajdą się nowe inspiracje dla mojego Dziubdziuba, bo już powoli kończą mi się pomysły na książki dla prawie dwulatki :)

Pozdrawiam
Motylek

2 komentarze:

  1. uwielbiamy książeczki :) tych nie mamy ale teraz na tapecie u Nas elmer i Pan Toti :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Elmera znamy i baaardzo lubimy :) Ale Pan Toti to dla nas nowość. Muszę zobaczyć co to. Może Dziubdziubowi przypadnie do gustu ;)

      Usuń